Lamborghini Aventador – ciekawostki

Jeżeli jesteś fanem motoryzacji albo choć trochę interesuje Cię ten temat z pewnością słyszałeś o Lamborghini Aventador (https://devil-cars.pl/jazda/lamborghini-aventador). Ten kultowy model luksusowej, sportowej, włoskiej marki już od wielu lat jest obiektem westchnień wielu fanów czterech kółek. Jeżeli chcesz poznać więcej ciekawostek dotyczących tej maszyny, koniecznie zostań z nami i zapoznaj się z poniższym tekstem. Zapraszamy do lektury!

Historia Aventadora

Ten wyjątkowy model swojej premiery doczekał się w lutym 2011 roku w Genewie. Sama nazwa pochodzi od imienia byka, który w rytualnych walkach byków zdobył Trofeo de la Peña La Madroñera zabijając matadora. Większość modeli Lamborghini swoje nazwy zawdzięcza zresztą matadorom, bykom lub ranczerom. Nie jest tajemnicą, że założyciel marki, sam Ferruccio Lamborghini był miłośnikiem walk, ponadto jego znakiem zodiaku również był byk. Model Aventador dzieli się na podmodele, z których najbardziej popularnymi są Lamborghini Aventador S, LP 750-4 SV, SVJ oraz Spyder.

Dane techniczne

Aventador pochwalić się może silnikiem V12 o pojemności 6,5l. W zależności od konkretnego egzemplarza cechuje się on od 700 do 760 koni mehcanicznych. Najszybszym okazem jest zdecydowanie Lamborghini Aventador LP760-4 Dragon Edition, które powstało przy współpracy Lamborghini oraz firmy tuningowej Oakley Design. Samochód rozpędza się od 0 do 100 w 2,9 sekundy. Jego fabryczna prędkość maksymalna to 350 km/h, a średnie spalanie to 14,2 l/100 km. Główną konkurencją dla tego wyjątkowego samochodu są modele takie jak Ferrari LaFerrari czy McLaren P1.