Site Overlay

Jak wybrać opony gwarantujące bezpieczeństwo?

Opony, z którymi mamy na co dzień do czynienia to nie tylko bieżnik. Producenci opon umieszczają na ich powierzchni szereg istotnych informacji, które przedstawiane są w formie skrótów i symboli. Dzięki temu w stacjach oferujących usługi związane z wulkanizacją serwisach i punktach sprzedaży opon nie panuje chaos i bałagan, lecz jest możliwość dostosowania opony pod względem modelu rozmiaru oraz przede wszystkim mając na względzie potrzeby i oczekiwania użytkownika.

Rozmiar opon — forma oznaczenia

Rozmiar opon jest najważniejszą kwestią związaną z oznaczeniem opony. Ukryty jest on w ciągu liter i cyfr, które na terenie Unii Europejskiej przyjmują jednolitą formę. Jednym z rozmiarów, który dostępny jest w ofertach ogłoszeniowych to rozmiar 225/50r17. Co on oznacza? Otóż poszczególne elementy przedstawiają następujące elementy:

  • 225 — pierwsza z liczb opisuje szerokość opony, wartość ta wyrażona jest w milimetrach;
  • 50 — druga liczba opisuje profil opony, a więc wysokość jej ściany bocznej liczonej od zewnętrznej krawędzi felgi do bieżnika;
  • r17 — jest to informacja o rozmiarze felgi, do której jest dostosowana opona; litera r oznacza konstrukcję radialną opony, natomiast liczba 17 oznacza felgę o takim rozmiarze wyrażoną calach.

Wybór opon, a ich bezpieczeństwo

Wybór opon jest niezwykle ważną kwestią w sprawie zachowania bezpieczeństwa w podróży. Wszystkie opony, również oznaczone rozmiarem 225/50r17 (dostępne do kupienia w sklepie Miwan) , mają przypisane m.in.:

  • indeksy nośności — maksymalna waga obciążenia;
  • indeksy prędkości — maksymalna prędkość bezpieczna pojazdu.

Ważnym czynnikiem regulującym bezpieczeństwo jest wybór odpowiedniego producenta naszych opon w rozmiarze 225/50r17, odpowiednio wykonanego i głębokiego bieżnika oraz ich daty produkcji.