Site Overlay

Podstawy hamowania silnikiem

Hamowanie silnikiem to proces spowalniania silnika w celu zmniejszenia jego prędkości obrotowej. Dzięki temu hamulce pojazdu mogą działać skuteczniej, z mniejszym oporem. Może to być szczególnie przydatne w samochodach, w których silnik znajduje się z tyłu lub w pojazdach z silnikiem o niskich obrotach. Skrzynia biegów samochodu jest również znacznie mniej wydajna, gdy samochód jest na biegu wstecznym – gdy musi zwolnić na zakrętach i wyjściach, hamowanie silnikiem może zapewnić wystarczającą pomoc, aby można było wykonać ciasne zakręty bez konieczności cofania. Niezbędne, ale niewystarczające: Hamowanie silnikiem to tylko jeden ze sposobów na zwiększenie efektywności jazdy Twojego samochodu. 

Czym właściwie jest hamowanie silnikiem?

Hamowanie silnikiem to proces spowalniania silnika Twojego samochodu. Odbywa się to w celu zmniejszenia prędkości samochodu podczas jazdy w pozycji neutralnej i na biegu wstecznym, gdy znajduje się on z tyłu pojazdu. Technika ta jest stosowana, gdy chcesz pomóc swoim hamulcom pracować bardziej efektywnie, z mniejszym oporem. Możesz również użyć tej metody, aby spowolnić samochód, jeśli ma on silnik o niskiej prędkości. Może to być przydatne w niektórych samochodach ze skrzynią biegów z tyłu, takich jak furgonetki i ciężarówki, lub jeśli chcesz wykonać ciasny zakręt z niską prędkością wyjściową, ale nie masz zbyt wiele miejsca, aby użyć skrzyni biegów.

hamowanie silnikiem

Kiedy można używać hamowania silnikiem?

Hamowanie silnikiem powinno być używane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Oznacza to, że powinieneś używać go tylko wtedy, gdy samochód porusza się z bardzo niską prędkością, np. podczas wykonywania ciasnego zakrętu w samochodzie o niskiej prędkości lub na parkingu o niskiej prędkości. Powinieneś również używać hamowania silnikiem tylko wtedy, gdy hamulce są już włączone. Na przykład, nie chcesz zwalniać podczas jazdy na wstecznym biegu tylko po to, aby użyć hamowania silnikiem, ponieważ prawie na pewno spowoduje to utratę kontroli (i wypadek). Hamowanie silnikiem nie powinno być również używane podczas jazdy na autostradzie, chyba że jesteś w sytuacji bardzo niskiej prędkości, gdzie jest to konieczne. Hamowanie silnikiem może zmniejszyć zdolność samochodu do przyspieszania i hamowania, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wypadku. Należy również pamiętać, że hamowanie silnikiem może w rzeczywistości zwiększyć zużycie paliwa, ponieważ silnik musi pracować ciężej podczas hamowania.