Site Overlay

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodów używanych?

Rynek samochodów używanych w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Dzieje się to z powodu bardzo wysokich cen samochodów salonu, na które nie stać większości Polaków. Ponadto, auta z drugiego obiegu są znane między innymi ze znacznie niższych kosztów eksploatacji. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze auta używanego.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Samochody używane można znaleźć wręcz wszędzie – w Internecie codziennie zamieszcza się setki informacji sprzedaży aut z drugiego obiegu. Trudno się nie skusić na kupno wymarzonego auta, jeśli obecny właściciel, bądź zawodowy handlarz kuszą samymi zaletami, nie wspominając ani słowem o wadach, bądź też podając je na samym końcu. Warto więc wcześniej zadzwonić ogłoszeniodawcy i zapytać o proste rzeczy, na przykład stan techniczny, przebieg czy historię wymiany części i wypadków. Jeśli są one podane w ogłoszeniu – nie szkodzi. Możemy zapytać telefonicznie. Wówczas wyczujemy, czy sprzedawca mówi prawdę, czy też miga się od odpowiedzi.

Jeśli samochód oglądamy, zwróćmy uwagę na pierwsze wrażenie. Powinniśmy sprawdzić na samym początku stan lakieru oraz podwozia. Czy blachy pasują do siebie? Czy nie ma jakichkolwiek odprysków, korozji oraz widocznej szpachli? A może na pierwszy rzut oka widać, że sprzedawca nakładał nowy lakier na stary? O ile cena auta jest dość korzystna, nie musimy aż tak tego sprawdzać, ale mimo wszystko – to nie usprawiedliwia nieuczciwości sprzedawcy.

Czy aby na pewno bezwypadkowy?

Wciąż zdarza się, że auta sprzedawane są określane jako „bezwypadkowe”, choć nie jest to prawda. Warto więc sprawdzić tę rzecz za sprawą otarć, szczelin i stanu nadkoli, maski, bądź zderzaków. Jeśli np. listwy czy błotniki nie pokrywają się ze sobą, wówczas możemy sądzić, że sprzedawca kłamie.