Site Overlay

Amortyzator motocykla a olej

Na wstępie należy zaznaczyć, za co odpowiada amortyzator motocyklowy. Jest on więc tak zaprojektowany, aby utrzymać jakość jazdy i zarządzać stabilnością, jednocześnie dając nam niesamowity komfort jazdy, jak i  wysoki poziom wydajności. Amortyzator motocyklowy pochłania i tłumi impulsy uderzeniowe.

Proces przepływu oleju przez małe otwory lub zawór reguluje stopień tłumienia i wyznacza jego czułość. Motocykl jest wspierany mechanicznie, przez sprężynę amortyzującą. Większość amortyzatorów jest formą amortyzatora, który opiera się ruchowi poprzez tarcie. Niezależnie od tego, czy jeździsz po szosie, czy po torze, wysokiej jakości amortyzator powinien znajdować się na szczycie naszych priorytetów.

Jaką rolę odgrywa olej?

Do zadań oleju przyporządkowanych jest wiele ważnych funkcji. Jak wiadomo, bez odpowiedniej ilości oleju w amortyzatorze jego praca nie będzie wykonywana poprawnie, a jazda takim motocyklem będzie stanowiła poważne zagrożenie. Najważniejszymi funkcjami oleju są: odpowiednie smarowanie, chłodzenie oraz czyszczenie. Olej kontroluje sprężynowanie, zapobiegając tym samym przed zbyt gwałtownym dobiciem zawieszenia oraz gwałtownym odbiciem, poprzez spowalnianie i redukcję sprężystości.

Zapewnia on więc optymalny kontakt motocykla z powierzchnią. Oprócz tego ma właściwości ochronne powodujące zmniejszenie tarcia w cylindrach amortyzatorów oraz składniki przyczyniające się do odporności na korozję, tym samym wydłuża żywotność zawieszenia.

Podsumowując, taki olej do amortyzatorów motocyklowych stanowi niezbędny element, który zapewnia nam stabilność, bezpieczeństwo oraz komfort z jazdy.