Site Overlay

Kaski motocyklowe otwarte – na każdy motocykl?

Wybór kasku na motocykl spotyka się z dylematem pośród użytkowników jednośladów. Wybrać kask zamknięty, czy może otwarty? Który jest bezpieczniejszy, a który daje większe poczucie wolności i tak pożądany przez motocyklistów wiatr we włosach?

Ścigacze

Motocykle nazywane ścigaczami są niewątpliwie nastawione na szybkość i wchodzenie w zakręty na nisko położonym pojeździe. Znakomita większość zdarzeń drogowych z motocyklem w tle odnotowywana jest właśnie z udziałem ścigaczy i to właśnie ci kierowcy są bardziej narażeni na urazy. Jednocześnie z badań wynika, że aż do 19% spotkań głowy motocyklisty z przeszkodą dotyczy dolnej części twarzy, uzasadnione jest więc używanie przez kierujących ścigaczami kasków zamkniętych. Także i tzw. stylówa takiego motocyklisty opiera się w głównej mierze o tajemniczość i szczelny opływowy strój, co sprawia, że kierujący ścigaczem lepiej będą wyglądać z kaskiem zabudowanym na głowie.

Choppery

Inaczej jest z chopperami, nazywanymi także cruiserami. Jazda klasykiem w rodzaju harleya davidsona zobowiązuje wręcz do używania kasku otwartego. Użytkowanie takich motocykli opiera się głównie o styl slow ride, czyli jeździe wolnej, wręcz spacerowej. Choppery ponadto silnie kojarzą się z wolnością i przestrzenią, wiatrem we włosach (ze względu na przepisy na twarzy) oraz zakorzenionym stylem. W tym przypadku kask motocyklowy otwarty jest czymś tradycyjnym i pożądanym, a zaprzeczanie faktowi, że w jeździe motocyklem styl ma ogromne znaczenie nie ma sensu. Jadący spacerowym tempem motocyklista na cruiserze z kaskiem zamkniętym wygląda na pozbawionego wolności.