Site Overlay

Dodge Challenger – pół wieku historii

Amerykański producent samochodów Dodge produkuje samochody już od 107 lat. Producent na przestrzeni ostatnich kilku dekad zaoferował dużą ilość modeli samochodów, ale mało który z nich osiągnął taki poziom popularności jak Dodge Challenger.

Dodge Challenger – początek lat 70 XX w.

Po raz pierwszy Dodge Challenger https://devil-cars.pl/jazda/dodge-challenger zaprezentowany został w 1969 roku. Był to samochód typu pony car, który miał konkurować na rynku północnoamerykańskim z niezwykle popularnym w tym okresie Fordem Mustangiem oraz Chevrolet Camaro. Tak samo jak dwa poprzednie samochody był on skierowany przede wszystkim do młodej i zamożnej części społeczeństwa. Jak rozwinęła się sprzedaż pojazdu?

Warto zwrócić uwagę, że Dodge Challenger od samego początku był krytykowany za zbyt późne wejście na rynek. Powszechnie w tym czasie uważano, że boom na samochody pony car jest wysyłkowym okresie. Niestety przewidywania okazały się słuszne. Chociaż jeszcze w roku 1969 udało się sprzedać ponad 80 tysięcy samochodów to w kolejnych latach produkcja diametralnie spadła.

I i II generacja samochodów Dodge Challenger

Z tego względu w roku 1974 linia produkcyjna Dodge’a Challengera została zamknięta. Samochód odrodził się w roku 1978 jako Dodge Challenger II generacji. Niemniej jednak w tym wypadku mieliśmy do czynienia z japońskim samochodem Mitsubishi Galant Lambda, który był sprzedawany w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Dodge Challenger. Różnice pomiędzy Dodge’em a Mitsubishi były minimalne.

Tak samo, jak w przypadku Dodge’a challengera I generacji produkcja II generacji została zakończona. W tym wypadku miało to miejsce w roku 1984. Równocześnie nie był to koniec tego popularnego modelu samochodu. Dodge Challenger wyjechał na amerykańskie ulice w roku 2008, kiedy to zaprezentowany został na targach motoryzacyjnych w Chicago. III generacja samochodów jest produkowana do dziś.